Akce
10.12.2013

Iva Bittová | Česká premiéra projektu EVIYAN

Kdy: 2013-12-10 23:00 - 2013-12-10 23:00
Kde: Divadlo Hybernia, náměstí Republiky 3/4, 110 00 Praha 1
Vstup: Předprodej v síti Ticketportal, Ticketpro a v agentuře Taktika Muzika.


Houslistka a zpěvačka Iva Bittová (CZ), kytarista Gyan Riley (USA) a klarinetista Evan Ziporyn (USA) představí v České republice nový společný hudební projekt EVIYAN.

Všichni tři patří mezi nejzajímavější jména na rušné newyorské scéně soudobé hudby. Každý z nich má osobitý výraz a originální zvuk, který se vzpouzí zařazení.

Iva Bittová je nekompromisní tvůrčí osobnost, která vytváří na kost ohlodané vzrušující kompozice složené z prvků východoevropské lidové hudby a improvizace.

Gyan Riley – syn průkopníka minimalizmu Terryho Rileyho – je vynikající akustický kytarista, který ve svých skladbách splétá různé tradice (klasickou hudbu, brazilskou hudbu i fingerpicking) do přesvědčivé, impozantní hybridní formy.

Chicagský rodák Evan Ziporyn je spoluzakladatelem vlivného hudebního festivalu Bang on a Can a dlouhou dobu vedl jeho domácí kapelu Bang on a Can All-Stars. Skládá dynamické kompozice ve stylu minimalizmu, které často zahrnují prvky indonéského žánru gamelan, jeho životní vášně.

Loni založili projekt EVIYAN, v rámci něhož každý píše své skladby a pak je všichni tři přetvářejí pomocí nových aranžmá a improvizace. Rozmanité kompoziční přístupy tu fungují jako odrazový můstek ke spontánní a intimní souhře hudebníků, kvůli které vlastně kapela vznikla.

Okolnosti vzniku projektu popisuje Iva Bittová:

“S Evanem se znám již více jak 10 let, už jsme společně koncertovali s několika hudebními formacemi. To on přišel s nápadem založit trio a ke spolupráci přizval Gyana Rileyho. Název jsem vymyslela já, když jsem si skládala naše jména. Nebylo těžké vytvořit z nich jedno slovo EVan Iva GYAN.”

Dali se dohromady s cílem „vytvořit soundtrack pro globální vesnici 21. století – jednoduchou, organickou, intimní směs world music, postminimalizmu, jazzu, rocku a kabaretu“. Vycházejí z různých hudebních vlivů a inspirací, které všichni tři načerpali během let strávených na cestách po celém světě a díky spolupráci s vynikajícími hudebníky ze všech kontinentů. “Na koncertech hrajeme skladby, které jsou z 50 % připravené a nacvičené a z 50 % je to improvizace,” přibližuje způsob tvorby Iva Bittová. “Každý vnášíme do hudby svůj vlastní hudební nápad a vzniká velmi zajímavá chemie. Mám z toho velkou radost!”

Koncert se koná po záštitou Velvyslanectví USA v Praze.


Registrace