Přednášky a diskuse
20.03.2012

Hagada — Příběh s otevřeným koncem

Kdy: 2012-03-20 08:00 - 2012-03-20 18:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


•    9:00 — 14:00 Dílna pro organizované školní skupiny

•    14:00 — 17:00 Program pro skupiny organizované v rámci mimoškolních aktivit a rodiny s dětmi: Virtuální prohlídka hagad z Židovského muzea v Praze

•    13:30 — 15:00 Marc Michael Epstein: Nejkrásnější středověké hagady – obrazy, vyprávění, imaginace (prezentace významného amerického profesora a odborníka na hebrejské iluminované rukopisy s projekcí, otázky a odpovědi v angličtině) 

•    15.30 — 17:00 Oded Ezer: Jak se dělá hagada — listování Novou americkou hagadou s jejím tvůrcem — špičkovým izraelským grafikem (prezentace s projekcí, otázky a odpovědi v angličtině)

•    18:00 Promítání filmu When Do We Eat? — režisér Salvador Litvak, USA, 86 min, v angličtině)
 

Hagada patří k liturgickým knihám judaismu, neboť zaznamenává úkony spojené s přípravou oslavy svátku Pesach —  průběh domácí bohoslužby při domácí hostině seder, modlitby a čtení příběhu o vyvedení Židů z Egypta, což je událost, která stála u samého základu existence izraelského národa. Židovské muzeum v Praze spravuje asi 350 těchto knih. K nejstarším tiskům patří benátské vydání Hagady z roku 1599 a amsterdamské z roku 1695. Vystavena je i faksimile první tištěné pražské hagady Geršoma ben Šeloma ha-Kohena. Po vzhledové stránce prošly hagady v průběhu staletí velkou proměnou. Je to patrné zvláště na ilustracích, které slouží k výuce dětí. Moderní hagady tak vypadají jako kreslené dětské knihy a ani komiksová vydání nejsou výjimkou.

5. března 2012 se pultech světových kamenných i virtuálních knihkupectví konečně objevila ojedinělá a dlouho očekávaná knižní novinka – New American Haggadah (Nová americká hagada). Jedná se o průlomový počin z produkce newyorského nakladatelství Little, Brown & Co, které vydalo tradiční text v novém překladu Nathana Englandera a v ediční úpravě amerického spisovatele Jonathana Safrana Foera. Ten si ke spolupráci přizval špičky současné literární a intelektuální scény, mezi nimiž najdeme jména jako Howard Jacobson, Lemony Snicket, Alain de Botton, Judith Shulevitz, Simon Schama, Tony Kushner či Michael Pollan. Autoři k edici přispěli originálními komentáři, jež vynalézavým způsobem přibližují starou židovskou tradici současnému čtenáři.

Snaze vytvořit novou pesachovou hagadu pro 21. století odpovídá i zcela nové pojetí úpravy z dílny hvězdy současného izraelského grafického designu Odeda Ezera, díky němuž se kniha stala unikátním výtvarným dílem. Oded Ezer svoji práci na knize osobně představí 20. 3. 2012 v Americkém centru v Praze v rámci celodenního programu Hagada – příběh s otevřeným koncem, jejž ve spolupráci s velvyslanectvími Spojených států amerických a Státu Izrael připravilo pražské Židovské muzeum. Ezer vystoupí v Praze také v rámci druhého ročníku přednáškového cyklu de.sign, a to 22. 3. v prostorách pražského Goethe Institutu.

V rámci programu přijíždí do Prahy také významný americký autor a profesor židovských studií na Vassar College (Poughkeepsie, NY) Marc Michael Epstein, odborník na hebrejské iluminované rukopisy a vizuální kulturu, jehož výpravná monografie The Medieval Haggadah: Art, Narrative, and Religious Imagination věnovaná nejkrásnějším iluminovaným hagadám vyšla před necelým rokem v nakladatelství Yale University Press a byla zařazena na seznam nejkrásnějších knih roku 2011 prestižním literárním týdeníkem London Times Literary Supplement.

Termíny pobytu autorů v Praze:
Oded Ezer – 20/03/2012 – 24/03/2012
Marc Michael Epstein – 18/03/2012 – 22/03/2012

 


Registrace