Přednášky a diskuse
09.10.2017

Festival demokracie| Konference FORUM 2000

Kdy: 2017-10-09 22:00 - 2017-10-10 22:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: NULL


Úterý, 10. října

10:30 – 12:00 JAK UDĚLAT CHYTRÉ MĚSTO PRO LIDI (diskuse)

Piana na nádraží, sousedská setkání ve vnitrobloku, architektonické procházky, participativní rozpočty. Účast místních obyvatel na utváření městského prostoru je horkým trendem v Česku i v zahraničí. O tom, jak k demokratickému zapojování veřejnosti přistupovat a využívat moderní technologie a data, budou diskutovat zástupci měst, architekti a nadšenci z praxe, kteří denně proměňují své okolí k lepšímu. Ve spolupráci s D21. Prosím registrujte se na registrace@d21.me.

15:30 – 17:00 BYZNYS A DEMOKRACIE: CEO A AUTORITÁŘSTVÍ (kulatý stůl)

Setkání vrcholných představitelů českého byznysu a veřejných institucí nad tématem autoritářství v české společnosti. Ve spolupráci s Business Leaders Forum.

18:15 – 19:45 OBČANSKÁ SPOLEČNOST VS. MAĎARSKÁ VLÁDA (diskuse)

V Maďarsku začal platit nový zákon, který stigmatizuje nevládní organizace. Společně s dalšími kontroverzními kroky maďarské vlády vyvolal nevídaný odpor občanské společnosti. Desítky tisíc lidí demonstrovaly v ulicích. Jaké má nyní občanský sektor možnosti a co může dělat, aby mohl dále pracovat pro maďarskou společnost? Ve spolupráci s Greenpeace. Diskuse se zúčastní Hajnalka Schmidt, ředitelka Greenpeace Maďarsko.

Středa, 11. října

16:00 – 17:30 PROBUĎTE VNITŘNÍHO GÉNIA V SOBĚ I DRUHÝCH – WORKSHOP PRO VŠECHNY, KDO (SE) RÁDI BAVÍ A ZÁROVEŇ UČÍ (workshop)

Demokracie stojí a padá se schopností vcítit se do druhých a jasně jim sdělit své myšlenky prostřednictvím slov a čísel. Zahrajte si odzkoušené slovní i matematické výukové hry a zkuste vymyslet své vlastní. Využijete je ve výuce dětí i vedení dospělých: těch mimořádně nadaných i těch se specifickými potřebami. Objevte kouzlo karet s čísloobrázky, 1MA6LEE = Imaglee, s jedním z jejich autorů. Ve spolupráci s Imaglee.

18:00 – 20:00 OBČANÉ SOBĚ: PŘÍBĚHY LIDÍ, KTEŘÍ SE ZAPOJILI DO ROZHODOVÁNÍ O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ A POMOHLI SVÉMU MĚSTU ČI OBCI (projekce a diskuse)

Supermarket za domem, benzínová pumpa, skládka odpadu nebo kácení stromů v parcích. To všechno mohli lidé až dosud ovlivnit prostřednictvím svých spolků. Jenže novela stavebního zákona to znemožnila. Lidé už se nesmí vyjádřit k drtivé většině staveb. Projekce i debata představí příběhy lidí, kteří využili svých práv k pomoci svému okolí a vysvětlí, jak a proč byla tato práva omezena. Ve spolupráci se Zeleným kruhem.


Registrace