Promítaní filmů
15.07.2014

Ed Wood | Léto s Timem Burtonem

Kdy: 2014-07-15 16:00 - 2014-07-15 18:10
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Tim Burton natočil v roce 1994 komediální životopisný film o „nejhorším režisérovi všech dob“ Edwardu D. Woodovi, kterého ztvárnil Johnny Depp.

Scénárista a režisér Edward D. Wood, Jr. (1924—1978) patří mezi nejbizarnější postavy hollywoodských dějin. Nesmírně plodný autor vytvářel výhradně snímky kategorie B, vyznačující se minimálním rozpočtem, co nejkratší dobou realizace a „senzačními“ brakovými tématy z oblasti sci-fi, hororu a později i pornografie. Mezi jeho nejznámější filmy patří autobiografické melodrama o muži, který se rád převlékal do ženských šatů, Glen or Glenda (1953), nebo nadpřirozená sci-fi PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1959), v níž využil kouzla tehdy už zestárlé, polozapomenutelné hollywoodské hororové hvězdy Bely Lugosiho.

Snímek, který natočil proslulý režisér Tim Burton podle biografické knihy Rudolpha Greye, zastihuje Eda Wooda v 50. letech, v jeho nejplodnějším a nejšťastnějším období, kdy dával dohromady svůj bizarní tvůrčí tým a kdy točil svá nejvýznamnější díla. Komediálně laděný „film o filmu“ vyniká mimořádně starostlivou péči o atmosféru i o dobové detaily (včetně dokonalé evokace nezapomenutelných scén z Woodových filmů). Film režiséra Tima Burtona není jenom vyprávěním o jednom fascinujícím lidském osudu, ale i vyznáním lásky mámivému kouzlu fenoménu, zvanému kinematografie.

Film byl uznáván kritikou, ale neměl kasovní úspěch. Snímek získal dva Oscary: Rick Baker, Ve Neillová a Yolanda Toussiengová za maskérské efekty a Martin Landau jako nejlepší herec ve vedlejší roli.

V angličtině, s anglickým titulky, 127 minut.

Hodnocení IMBD: 7,9.


Registrace