Přednášky a diskuse
29.10.2013

Cormac McCarthy | Literární večer

Kdy: 2013-10-29 16:30 - 2013-10-29 18:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný (prosím registrujte se kliknutím na Přihlásit se nad obrázkem)


Moderátorem večera s ukázkami z McCarthyho tvorby je pedagog Literární akademie Richard Olehla, který bude diskutovat s vysokoškolským profesorem, překladatelem a znalcem McCarthyho díla Marcelem Arbeitem a Martinem Svobodou, překladatelem a redaktorem nakladatelství Argo, které vydává McCarthyho díla v češtině.

Diskuze nabídne nejen oficiální pohled na danou osobnost a dílo, ale také představí autora v českém literárním a kulturním kontextu.

V češtině.

Cormac McCarthy se narodil roku 1933 a je společně s Donem DeLillem, Thomasem Pynchonem a Philipem Rothem považován za zásadního autora dnešní doby. Vždycky tomu tak ovšem nebylo. McCarthymu trvalo takřka třicet let, nežli se dostal až na vrchol a jeho první romány vzbuzovaly spíše příslib do budoucna, než masové nadšení ze strany čtenářů i kritiků. Debutoval v 60. letech 20. století románem Strážce sadu (č. Argo 2012), kritické uznání si nicméně vydobyl až roku 1985 románem Krvavý poledník (č. 2009). Definitivní potvrzení jeho autorských kvalit přišlo v 90. letech, kdy za román Všichni krásní koně (č. 1995) obdržel Národní knižní cenu. Na počátku nového tisíciletí pak McCarthymu vyšly romány Tahle země není pro starý (č. 2007) a Cesta (č. 2008). Obě díla se dočkala filmové adaptace. Cormac McCarthy je v současné americké literatuře fenoménem, jejž nelze obejít.

Večery s americkou literaturou jsou společným projektem Literární akademie a Amerického centra při Velvyslanectví USA v České republice. Cílem těchto komponovaných pořadů je představit přístupnou cestou široké veřejnosti klasiky moderní americké literatury, jejich díla i kulturní a historický kontext doby, v níž tyto knihy vznikaly. Každý z pořadů je věnován aktuálnímu výročí autora či jeho díla. Hosty pořadů bývají významní překladatelé, pedagogové, publicisté, redaktoři a nakladatelé, kteří hovoří nejen o životu a době autora a o historických okolnostech vydání jednotlivých děl, ale přidávají také osobní náhled na autora. Doprovodný program zajišťuje tým pedagogů a studentů Literární akademie.

Další setkání s americkou literaturou je naplánováno na jaro roku 2014 a bude věnováno osobnosti a dílu Ernesta Hemingwaye.

Všechny akce v Americkém centru jsou otevřené široké veřejnosti, vstup je zdarma.


Registrace