Přednášky a diskuse
25.11.2014

Catcher in the Rye | Book Club

Kdy: 2014-11-25 16:00 - 2014-11-25 17:00
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Registrujte prosím na acprague@state.gov do 20.11., počet míst je omezen.


Četli jste knihu Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera? Chcete se dozvědět více o J. D. Salingerovi, Holdenu Caulfieldovi a o tom, co tato kniha znamená pro americkou literaturu?

Programem vás provede Brian Hall, aspirující autor a herec Prague Shakespeare Company. Registrace předem je nutná, počet míst je omezen. V angličtině.

Srovnejte český překlad s anglickým originálem a knihu s námi analyzujte. Věděli jste například, že Holden Caulfield byl vlastně první hipster? Dozvíte se věci, které jste předtím ani netušili. Pokus si chcete knihu přečíst v angličtině, neváhejte nás kontaktovat, půjčíme vám anglickou verzi.

Román Jeroma Davida Salingera patří od svého vydání v roce 1951 mezi nejpopulárnější americké romány. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel a další). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí. V češtině vyšel román poprvé v roce 1960 v překladu Rudolfa a Luby Pellarových.


Registrace