Promítaní filmů
18.07.2017

Bezstarostná jízda | Filmový klub

Kdy: 2017-07-18 16:00 - 2017-07-18 17:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: Volný


Dva hippies, Billy a Wyatt, zvaný kapitán Amerika, právě vydělali nějaké peníze na drogách a tak stočili řidítka svých motorek na východ a vyrazili z horkého Los Angeles do vzdáleného New Orleansu na karneval. A toto je vyprávění o jejich bezstarostné cestě, kde můžeš kdykoli zastavit a dát si práska marihuany, namazat se v provinčním zapadákově nebo se nevázaně pomilovat s místními krasavicemi.

Nic nelze předem plánovat a předvídat. jednou je odmítne nedůvěřivá recepce omšelého motelu, vzápětí snídají s neznámou farmářskou rodinou a náhodný stopař na chvíli odkloní jejich cestu do osamělé komuny jejich spřízněnců. Nová přátelství se tu navazují snadno a nečekaně, a stejně neodvolatelně končí. Tak, jako jejich setkání s mladým právníkem Georgem Hansonem, s nímž společně strávili nějaký čas v cele venkovského vězení, popojeli kus cesty, vykouřili pár cigaret – a pak už byli jen bezmocnými svědky jeho smrti. Zbyla jim po něm jen kreditní karta, adresa vyhlášeného bordelu a pocity, které nepřekryla ani bouřlivá karnevalová noc.

A tak se vydávají na poslední úsek své cesty. Znovu je před nimi svobodná jízda a volná silnice, na niž právě vjíždí dodávka s farmáři, kteří mají o svobodě a toleranci svéráznou představu.

Revoltující poselství ze sklonku 60. let dodnes neztratilo svoji výmluvnost a naléhavost.

Režie: Dennis Hopper
Scénář: Dennis Hopper, Peter Fonda, Terry Southern
Kamera: László Kovács
Hrají: Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson
USA, 1969, 95 min


Registrace