Promítaní filmů
26.02.2013

Bavlna v Harlemu | Filmový klub BETA

Kdy: 2013-02-26 17:00 - 2013-02-26 19:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1
Vstup: NULL


Režijní debut Ossieho Davise, akční krimikomedie Bavlna v Harlemu (Cotton Comes to Harlem), se stal nejen obrovským trhákem, ale také zakladatelem nového trendu. V hlavních rolích této adaptace stejnojmenného románu Chestera Himese se představili Raymond St. Jacques jako policista Ed Johnson a Godfrey Cambridge jako jeho parťák Jones. Tito strážci zákona v civilu, jejichž revírem je newyorská černošská čtvrť Harlem, dostanou za úkol vyšetřit aktivity podezřelého místního kněze Dekea O’Malleyho. Ten totiž pod hlavičkou politického hnutí na splátky prodává místním chudým cesty zpět do Afriky.

Reverendova činnost je však zřejmý podvod na nemajetné a naivní lidi, kterým za jejich tvrdě vydělaných sto dolarů nabízí splnění snu – údajně bezstarostný život na černém kontinentu. Oba policisté se nemohou dočkat, až podvodníka dostanou. Když je však jeho náklaďák unesen a při honičce se balík bavlny nacpaný penězi ztratí neznámo kam, policisté, reverend i únosci obrátí Harlem vzhůru nohama, aby jej našli. Klíčovou postavou bude místní vetešník strýček Bud, jenž má v osud peněz v rukou.

Snímek Bavlna v Harlemu se může pochlubit spoustou akce a humoru i skvělými hereckými výkony, ale především ukázal cestu rodící se afroamerické kinematografii, jejíž nová éra naplno začala následující rok uvedením snímku Shaft.

Promítání v angličtině s anglickými titulky.

Po promítání (97 minut) následuje diskuse Filmového klubu BETA.


Registrace