Promítaní filmů
04.12.2022 - 18:00

AMERICKÁ NEZÁVISLÁ ZIMA - SMRT PANEN

Kdy: neděle, 4 . prosince, od 18.00 hodin
Kde: Kino Kavalírka, Plzeňská 210, Praha 5
Vstup: zdarma


Sofia Coppola tímto celovečerním debutem představila svou osobitou vizi, v níž zkoumá estetiku ženskosti a zároveň osvětluje vnitřní život mladých žen. Smrt panen vyvolává nevýslovnou melancholii dospívající touhy a nudy. Film je příběhem o sebevraždě pěti sester Lisbonových, které dusila pravidla jejich přehnaně starostlivých náboženských rodičů. Je vyprávěn prostřednictvím kolektivní vzpomínky skupiny mužů, kteří byli v té době chlapci a dodnes touží pochopit, co se stalo. Film zajistil své režisérce místo v americké nezávislé kinematografii a stal se základem dospívání.

1999, USA, 97 min, v originálním znění s českými titulky; režie: Sofia Coppola; hrají: James Woods, Kathleen Turner, Kirsten Dunst, Josh Hartnett, Danny DeVito

Přehlídka americké nezávislé kinematografie. Výrazné tituly známých tvůrců, přednášky, workshop kritického psaní a kvalitní jídlo a pití.

Program Americké nezávislé zimy vznikl díky spolupráci s  Americkým centrem a Velvyslanectví USA. Všechny projekce jsou přístupné zdarma.

 

13:00 – 16:00

Workshop kritického psaní s Janou Bébarovou: Podoby amerického nezávislého filmu posledních 30 let

Workshop se zaměří na vybraná díla amerického nezávislého filmu posledních třiceti let s akcentem na neotřelá témata a způsoby vyprávění. Cílem bude účastníky a účastnice vést k trefnému vystižení ojedinělosti daného díla textovou formou.

Krátký text vznikne přímo na místě, proto prosíme, doneste si vlastní laptop sebou.

Kapacita workshopu je omezena, registrujte se na: industry@elbedock.cz

 

16:30 – 17:30

Přednáška: Sofia Coppola a další výjimečné tvůrkyně amerického filmu.

O významu díla Sofie Coppoly a dalších tvůrkyň americké nezávislé kinematografie pohovoří Jana Bébárová.

Jana Bébarová – Filmová a literární nadšenkyně. Šéfredaktorka online magazínu o filmu a nových médiích 25fps, vyučující na ateliéru Audiovizuální tvorba FMK UTB ve Zlíně. Členka Sdružení české filmové kritiky a FIPRESCI. Dramaturgyně Noir Film Festivalu.