Akce
04.10.2016

Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu

Kdy: 2016-10-04 22:00 - 2017-01-07 23:00
Kde: Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Vstup: Základní 150 Kč, Snížené 80 Kč, Rodinné 300 Kč


Výstava Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu nabízí přitažlivý pohled na historii a kulturu severní Ameriky od počátku 18. století až do současnosti.

Více než 140 unikátních grafických listů chronologicky představuje americkou grafickou tvorbu od koloniální doby objevování nové země, po té například z období americké občanské války, zachycuje rozvoj tamní kultury koncem 19. a během 20. století až téměř do současnosti.

Pro nás jsou zajímavá například poněkud exotická témata, jako jsou portréty původních obyvatel severní Ameriky, „portréty“ amerického ptactva v životní velikosti, nebo závody parníků na Missisippi. Unikátní autorské lepty Jamese Whistlera představují tohoto významného umělce z jiného pohledu, než jsme zvyklí.

Řada grafik z počátku 20. století představuje obě strany „amerického snu“, po té reakce na války v Evropě a vlivy evropského umění. Samozřejmě nechybí grafiky ikon pop-artu a autorské tisky významných umělců konce 20. století.

Expozice představuje grafickou tvorbu autorů, jako jsou John Simon, James McNeill Whistler, Fanny Palmer, Mary Cassatt, Winslow Homer, George Bellows, Jackson Pollock, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, nebo Jasper Johns a mnozí další.

Výstavu do Veletržního paláce NG převzala z National Gallery of Art ve Washingtonu, pro kterou ji připravila kurátorská dvojice Amy Johnston a Judith Brodie. K výstavě vyšla graficky přitažlivá publikace, jejíž součástí je kromě úvodní studie profesora Michaela Lewise z Williams College třináct zajímavých esejí od historiků, historiků umění a dalších odborníků na americkou kulturu.

Autoři: Amy Johnston, Judith Brodie (National Gallery of Art)
Kurátorka: Alena Volrábová
Veletržní palác, 1. patro

Výstavě Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu byla udělena záštita Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.


Registrace