Pangea se rozdělila na Gondwanu a Laurasii, která obsahovala i budoucí severoamerický kontinent
na americký kontinent přicházejí první kmeny, pravděpodobně přes Beringovu úžinu z Asie
Kryštof Kolumbus při hledání západní cesty do Indie přistává u karibských ostrovů a objevuje nový kontinent (12. října). Objevení Ameriky začali Američané oslavovat v roce 1792 jako Kolumbův den, v roce 1971 se stal federálním svátkem a k tradičním oslavám patřily mohutné průvody. V posledních letech se oslavuje v menším měřítku vzhledem ke kontroverzi, kterou vyvolává zacházení kolonizátorů a misionářů s původními obyvateli Ameriky.
založena první trvalá britská osada na americkém kontinentu — Jamestown
skupina přistěhovalců připlouvá z Británie na lodi Mayflower a zakládá Plymouth Colony na území státu Massachusetts
oslava první sklizně evropských osadníků, kteří připluli na lodi Mayflower a na jaře 1621 navázali přátelské styky s indianským kmenem Irokézů. Ti je naučili pěstovat nové plodiny (kukuřici aj.) a další dovednosti nutné k přežití v neznámé zemi (lov, rybaření). Sklizeň roku 1621 oslavili osadníci s Indiány společně a zvyk dále udržovali, první sklizeň si Američané připomínají čtvrtý čtvrtek v listopadu, kdy slaví Den díkůvzdání. Další informace najdete zde.
New Amsterdam přechází do britské správy, přejmenován na New York (září)
„Bostonské pití čaje“ – nepokoje proti britské koloniální správě, skupina osadníků shazuje náklad čaje do moře na protest proti britské daňové politice (16. prosince). Tento konflikt byl začátkem boje za nezávislost amerických kolonií na Británii. Více na Wikipedii a na stránkách bostonského muzea Boston Tea Party Ships & Museums.
první kontinentální kongres ve Philadelphii (5. září–26. října)
válka za nezávislost mezi 13 britskými koloniemi a Británií (American Revolutionary War nebo American War of Independence). Válka skončila porážkou Británie a uznáním nezávislosti Spojených států amerických pařížským mírem. Klíčovou roli ve válce sehrála Francie, která zásobovala americké patrioty financemi a střelivem. Více na Wikipedii a v článku Myths of the American Revolution.
vyhlášení nezávislosti ve Philadelphii (4. července) a přijetí Deklarace nezávislosti. Vznik Spojených států je slaven jako Den nezávislosti.
Pařížská smlouva, Británie uznává americkou nezávislost (3. září), originál Treaty of Paris.
ústavní sněm (květen–říjen), schválena Ústava Spojených států. Zajišťovala ústřední (federální) moc a práva jednotlivých států. Ideály občanské rovnosti a práv člověka se týkaly pouze bílých a v praxi jen bohatých obyvatel. Ústava Spojených států amerických je nejstarší dochovaná sepsaná ústava na světě a je základním kamenem federace padesáti amerických států. Originál Ústavy, text Ústavy a vysvětlující poznámky najdete v publikaci The Constitution of the United States of America (PDF, 1,1 MB)
hlavním městem se místo Philadelphie stává Washington D.C. (15. června)
Spojené státy kupují za 15 mil. USD od Francie Louisianu a téměř zdvonásobují své území (2. května)
Britsko-americká válka (druhá americká válka za nezávislost). Důvodem války byly spory v oblasti námořního obchodu a rozdělení území a sfér vlivu na severoamerickém kontinentu mezi Spojenými státy a Velkou Británii. Báseň „Defence of Fort McHenry“ z doby této války se stala americkou hymnou. K jejímu napsání inspirovala 14. září 1814 Francise Scotte Keye vztyčená americká vlajka nad bojištěm u pevnosti Fort McHenry jako symbol vítězství nad Brity v tvrdé bitvě u Baltimore. Více v článku Americká vlajka a hymna a The Star-Spangled Banner.
Španělsko podstupuje Spojeným státům Floridu (22. února)
válka s Mexikem, končí stanovením hranice s Texasem na Rio Grande a odkupem rozsáhlého západního území za 15 mil. USD
zlatá horečka vyvolaná objevem naleziště v Sutter’s Mill v Kalifornii
občanská válka mezi státy severní Unie a jižní Konfederace. Ozbrojený konflikt, který byl po genocidě Indiánů evropskými přistěhovalci druhým nejkrvavějším konfliktem na území Severní Ameriky, skončil 9. dubna 1865 po vítězství Unie v bitvě u Gettysburgu (text slavného projevu Abrahama Lincolna v Gettysburgu v češtině). Více na stránkách Americká občanská válka
„Emancipation Proclamation“ ruší otroctví ve státech Unie (1. ledna)
prezident Abraham Lincoln zavražděn (14. dubna). Více v publikaci Abraham Lincoln: A Legacy of Freedom (PDF 6.82 MB) vydané u příležitosti 200. výročí od jeho narození nebo na stránkách věnovaných tomuto výročí Lincoln Bicentennial 1809—2009.
Spojené státy kupují od Ruska (cara Alexandra II.) Aljašku za 7,2 mil. USD (30. března)
Francie věnuje Spojeným státům Sochu svobody (28. října)
Spojené státy anektují Havaj
bratři Wrightové podnikají historicky první let v letadle těžším než vzduch (17. prosince)
velké zemětřesení v San Franciscu (18. dubna)
USA vyhlašují válku Německu (6. dubna) a Rakousku-Uhersku (7. prosince) a vstupují tak do 1. světové války
americké ženy získávají volební právo ratifikovaním XIX. dodatku Ústavy Spojených států amerických (18. srpna).
Charles Lindbergh uskutečňuje první přelet Atlantiku v letounu Spirit of St. Louis (20.-21. května)
krachem na newyorské burze začíná Velká hospodářská krize (24. října)<
prezident Franklin D. Roosevelt vyhlašuje New Deal, plán obnovy Spojených států
po japonském útoku na Pearl Harbor (7. prosince) vstupují Spojené státy do 2. světové války
2. světová válka končí kapitulací Německa (7. května), po svržení atomových pum na Hirošimu (6. srpna) a Nagasaki (9. srpna) kapituluje i Japonsko (2. září)
Kongres schvaluje plán zahraniční pomoci válkou zničené Evropě včetně Marshallova plánu (2. dubna)
zapojení USA do války v Koreji
Nejvyšší soud rozhoduje, že rasová segregace na školách je protiústavní (17. května)
zatčena Rosa Parksová, která odmítla ve městě Montgomery na jihu USA uvolnit v autobuse místo bělochovi (1. prosince), což vedlo k zesílení rasové diskriminace v Montgomery a zároveň k velkým protirasistickým protestům (jedním z nich byl téměř roční bojkot městské autobusové dopravy „Montgomery Bus Boycot“) a vzniku hnutí za zrovnoprávnění černých obyvatel USA, jehož vůdcem se stal baptistický kazatel Martin Luther King. Více v publikaci Free At Last (PDF, 3.6 MB).
Federální soud rozhodl, že politika rasové segregace je v rozporu s ústavou USA (19. června) a Nejvyšší soud prohlásil segregaci v autobusech města Montgomery za ilegální a protiústavní (13. listopadu 1956)
zahájena invaze do Zátoky sviní (17. dubna), tři měsíce poté, co se John Fitzgerald Kennedy stal 35. americkým prezidentem. Jejím cílem bylo svrhnout komunistický režim, ale v konečném důsledku ho naopak posílila.
prezident John F. Kennedy zastřelen při návštěvě Dallasu (22. listopadu)
prezident Lyndon Johnson podepisuje Civil Rights Act, který zakazuje diskriminaci na základě rasy, barvy pleti, víry, pohlaví nebo národnosti (2. července)
Spojené státy se aktivně zapojují do války ve Vietnamu, bojují na straně jižního Vietnamu proti jeho severnímu, komunistickému sousedovi. Válka skončila stažením amerických jednotek a severovietnamským vítězstvím (jižní Vietnamská demokratická republika zanikla, sloučila se s Vietnamskou socialistickou republikou). Více na Wikipedii
Léto lásky (Summer of Love) je označení pro léto roku 1967, kdy se sjelo do San Francisca 100 000 sympatizantů hnutí hippies, aby zde žili v souladu se svými ideály, mezi něž patřila volnost, láska a nenásilí. Kromě silně nekonformního způsobu života, jehož součástí byla konzumace drog (především LSD) a volná láska a který provokoval většinovou konzervativní americkou společnost, se velmi angažovali v protestech proti válce ve Vietnamu.
Neil Armstrong se stává prvním člověkem, který vkročil na povrch Měsíce (20. července)
prezident Richard Nixon rezignuje v reakci na aféru Watergate (9. srpna)
počátek spolupráce mezi Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem signalizuje uvolnění vztahů mezi USA a Sovětským svazem a předznamenává konec studené války
válka v Perském zálivu
National Center for Supercomputing Applications vydává první veřejně dostupný internetový prohlížeč–Mosaic
unesená civilní letadla narážejí do budov Světového obchodního centra a Pentagonu (11. září)
armáda Spojených států vstupuje do Iráku a sesazuje diktátora Saddáma Husajna
hurikán Katrina těžce zasahuje jih USA