Archiv

Projekce filmu a diskuse
04.08.2022 - 18:00
The Hong Konger

Jste zváni na promítání filmu The Hong Konger a následnou diskusi s hongkongským aktivistou Samuelem Čuem. 

O dokumentu:
Když pekingská vláda omezila základní svobody v Hongkongu, mediální magnát Jimmy Laj se ocitá v hledáčku komunistického režimu a musí si vybrat mezi obranou svobody Hongkongu a svou vlastní svobodou.

Princip „jedna země, dva systémy“ po nějakou dobu Hongkongu zajištoval prosperitu a svobodu – dokud pod vedením čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nenastal znatelný posun. Když Čína opustila princip „jedna země, dva systémy“ a do vedení Hongkongu začala dosazovat pro-pekingské politiky, podnikatel Jimmy Laj se stal vůdčím hlasem kritiky pekingské represivní politiky. Ačkoliv měl možnost Hongkong opustit, rozhodl se zůstat, aby po boku svých spoluobčanů mohl bojovat za ochranu svobody a demokracie. Za účast v protestech byl Jimmy Laj zatčen a uvězněn. Banky zmrazily jeho aktiva. Jeho deník Apple Daily čelil útokům ze strany pro-pekingských institucí a klíčoví manažeři byli zatčeni. V červnu 2021 proto redakce Apple Daily ukončila svou činnost a deník přestal vycházet. Jimmy Laj dodnes čeká v hongkongském vězení na rozsudek. Dokument The Hong Konger zaznamenává Jimmyho příběh o hrdinské oběti a symbolu hnutí za svobodu. Z jeho vlastního svědectví i z exkluzivních rozhovorů s diplomaty, občanskými aktivisty, vědci a přáteli z celého světa je zřejmá jedna věc: Jimmyho osud je v našich rukou. Jeho cíl nesmí zemřít ve vězeňské cele – protože obrana svobody není jen v jeho zájmu, ale je v zájmu všech obyvatel Hongkongu, čínského lidu a vlastně celého lidstva.

Diskuse:

Po promítání budete mít možnost diskutovat o současné situaci v Hongkongu se Samuelem Čuem (Samuel Ču, 朱牧民), který je významným komunitním organizátorem pro lidská práva, rovnost a demokracii na místní i globální úrovni. Je zakladatelem a prezidentem The Campaign for Hong Kong. Samuel Ču je také zakladatelem a výkonným ředitelem Hong Kong Democracy Council (HKDC), což je nadstranický hlas hongkongského prodemokratického hnutí se sídlem ve Washingtonu. HKDC, která byla založena v roce 2019, úspěšně pomohla v USA prosadit přelomovou legislativu, jako je např. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu či Zákon o autonomii Hongkongu.V přímé reakci na aktivity Samuela Čua vydaly hongkongské úřady v červenci 2020 zatykač, čímž se stal prvním cizím státním příslušníkem, proti němuž byl využit zákon o národní bezpečnosti. V červenci 2021 oznámilo čínské ministerstvo zahraničních věcí sankce proti HKDC, čímž se HKDC stalo prvním zahraničním subjektem, na který se nový protisankční zákon zaměřoval.

V angličtině. Svoji účast potvrďte prostřednictvím formuláře níže.

Projekce filmu a diskuse
15.11.2021 - 18:00
Poselství Jana Palacha

Každý rok si 17. listopadu připomínáme boj studentů za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Americké centrum letos u této příležitosti připomene odkaz studenta Jana Palacha, který se v lednu roku 1969 před budovou Národního muzea v Praze upálil na protest proti postupující letargii a malomyslnosti našeho národa po srpnové okupaci. V lednu 1989 se vzpomínka na jeho čin stala impulsem k týden trvajícímu protivládnímu protestu, který odstartoval listopadové události. Dnes je pro mnohé mladé lidi „hrdina z učebnice“. Režisérka Kristina Vlachová se ve svém dokumentárním filmu soustředila na jeho rodinné zázemí, přátele, spolužáky i pedagogy, aby osvětlila motiv jeho oběti. Archivy Ministerstva vnitra ČR vydaly nové dokumenty, dosud neznámé fotografie a další informace o Janu Palachovi. Našly se i dosud nikdy nezveřejněné filmové záběry z jeho pohřbu a z demonstrací, které pak následovaly. Tento film by měl přispět k tomu, abychom lépe porozuměli smyslu jeho absolutní oběti. Po promítání můžete diskutovat s režisérkou snímku Kristinou Vlachovou o odkazu Jana Palacha pro současné studenty nebo českém vyrovnávání se s minulostí. Svoji účast potvrďte, prosím, prostřednictvím registračního formuláře na webových stránkách Amerického centra.

V češtině, 57 minut. Svoji účast potvrďte prostřednictvím formuláře níže.