Občanská válka z historického pohledu

Kdy: 15.06.2011 - 17:30 - 19:00
Kde:  Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: 

Volný


Main image Od vypuknutí krvavé občanské války uplynulo 150 let

V novém, náhradním termínu český historik a autor rozsáhlé studie o válce Severu proti Jihu Jiří Hutečka se zamyslí nad tím, zda byla americká občanská válka skutečně „první moderní válkou“, jak bývá odborníky označována.

Americkou občanskou válku mezi státy Unie, neboli dnešními zakladatelskými státy USA, a Státy konfederace, což byla koalice jedenácti amerických států, které se chtěly odtrhnout od Unie, odstartovalo před 150 lety (12. dubna 1861) obléhání pevnosti Fort Sumter v Charlestonském zálivu vojsky Konfederace.

Ozbrojený konflikt, který byl po genocidě Indiánů evropskými přistěhovalci druhým nejkrvavějším konfliktem na území Severní Ameriky, skončil 9. dubna 1865 po vítězství Unie v bitvě u Gettysburgu.

Důsledkem války, která si vyžádala 970 000 obětí (přes 3 % populace), bylo posílení centrální vlády a zrušení otroctví. Černí otroci byli podle zákona svobodní, což ale ještě neznamenalo to, že se z nich stali plnoprávní občané. Ve válce bylo poprvé ve velké míře využívány v té době moderní technika (telegraf, železnice a kulomety).

Americké občanské válce se bude věnovat přednáška Jiřího Hutečky, českého historika a autora rozsáhlé studie o válce Severu proti Jihu, který se v Americkém centru zamyslí nad tím, zda byla skutečně „první moderní válkou“, jak bývá odborníky označována. Termín přednášky, který se vzhledem k nemoci přednášejícího změnil, oznámíme na těchto stránkách v nejbližší době.