Česko-americké století

Kdy: 01.01.2018 - 31.12.2018
Kde:  www.ceskoamerickestoleti.cz
Vstup: 
Main image Česko-americké století

Připomeňte si s námi významné okamžiky česko-amerických vztahů, které zveřejňuje v průběhu celého roku 2018 na časové ose na speciálním webu vytvořeném ve spolupráci s agenturou MARK/BBDO.

Máme za sebou sto let spojenectví. Sto let kulturní, společenské i politické spolupráce. Sto let, které jsou plné velkých událostí i momentů vyvolávajících příjemnou nostalgii, ať už jde o Billa Clintona hrajícího na saxofon v Redutě nebo o legendární mullet Jaromíra Jágra, kterým pobláznil fanoušky v zámoří.

Ohlédněte se s námi za česko-americkým stoletím nebo přispějte vlastní vzpomínkou na www.ceskoamerickestoleti.cz!

Historické výročí oslavíme rovněž prostřednictvím řady projektů, které se budou konat po celé České republice. Každý měsíc bude věnován vždy jedné z klíčových oblastí americko-českých vztahů. Přehled jednotlivých akcí a také instrukce, jak se zapojit, najdete na naší stráce věnované 100. výročí.

Prezidenti Woodrow Wilson a Tomáš Garrigue Masaryk společně usilovali o to, aby se sen o nezávislém a svobodném československém národě stal skutečností. Ve svém projevu k americkému Kongresu 8. ledna 1918 nastínil prezident USA Wilson seznam bodů, které se týkaly uspořádání světa po I. světové válce, jedním z nich bylo právo etnických skupin na vytvoření vlastního státu. Spojené státy pak byly místem, kde prezident Masaryk a další prominentní čeští a slovenští politici podepsali tzv. Pittsburskou dohodu, což byl jeden z prvních kroků směřujících k vytvoření nezávislého Československa.

Masaryk sepsal Prohlášení nezávislosti československého národa v říjnu 1918; prvním prezidentem Československa byl zvolen 14. listopadu 1918. O dva dny dřív náměstek amerického ministra zahraničí William Phillips oznámil, že Spojené státy přijaly Karla Perglera jako komisaře Česko-slovenské národní rady ve Washingtonu, což lze považovat za začátek vzájemných diplomatických vztahů.