Na řadě je Mars

Do České republiky přijel planetární geolog James Rice na přednáškové turné "Na řadě je Mars", aby se podělil o své poznatky a také nadšení pro špičkovou vědu a techniku. Turné začalo v Praze 17. září a pokračuje do 22. září v dalších čtyřech městech.

Člen nejužšího týmu NASA, který s pomocí planetární sondy Pathfinder a dále robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curriosity zprostředkovává lidstvu řadu let netušené objevy, chce oslovit v pěti městech mladé nadšence pro vědu a připravit jim prostřednictvím multimediální prezentace o Marsu unikátní zážitek.

V rámci návštěvy dr. Jamese Rice v pěti českých městech – Praze, Ostravě, Brně, Hradci Králové a Českých Budějovicích – jsou připraveny přednášky pro mládež doplněné speciálně pro tuto příležitost vytvořenou americkou výstavou.

Program turné najdete zde

Program se bude věnovat nejen geologickému průzkumu rudé planety, ale také dalším souvislostem včetně budoucí možné kolonizace Marsu a přínosům pro lidstvo. Představí také s použitím modelů práci robotických vozítek NASA.

Dr. James Rice, který byl mimo jiné i ve výběru amerických astronautů, přijíždí do Česka na pozvání Akademie věd ČR. Projekt Na řadě je Mars volně navazuje na popularizační program Do Kosmu s Krtkem, který měl v Česku v roce 2011 mimořádný ohlas, když astronaut Andrew Feustel přivezl známou postavičku, která se s ním právě vrátila z historicky posledního letu raketoplánu Endeavour. Dr. Rice se rozhodl nabídnout své poznatky českým dětem poté, co se od svých kolegů v NASA dozvěděl o mimořádném zájmu o kosmonautiku v Česku.

Stejně jako na projektu Do kosmu s Krtkem, i na tomto projektu se podílí Velvyslanectví Spojených států v Praze, Astronomický ústav AV ČR a hvězdárny a planetária v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Aktuální program turné společně s dalšími informacemi můžete sledovat na této stránce, na které je budeme postupně publikovat, nebo na facebookové stránce velvyslanectví.

Mediálním partnerem projektu je Český rozhlas a jeho regionální stanice.

Bližší informace: Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 737 322 815, suchan@astro.cz